ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ Շիրակ Թորոսյանը ապրիլի 20-ին հանդիպել է «Մեդիա-Շանգալ» եզդիների ազգային միավորում ՀԿ նախագահ Ամո Շարոյանի, ՌԴ-ի Կամչատկայի մարզի պատգամավոր Ռաշիդ Շամոյանի, Քրդստանի Ինքնավար Հանրապետության խորհրդարանի անդամ Շեխ Շամո Շեխոյի, «Ամբողջ աշխարհի եզդիների օգնության ֆոնդի» նախագահ Լյուսյա Ուսոյանի եւ Շանգալի նահանգապետ Մայսար Խաջի Սալիխի հետ:
Հյուրերը նշել են, որ եկել են Հայաստան՝ մասնակցելու Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին եւ իրենց հարգանքի տուրքը մատուցելու հայ ժողովրդի անմեղ զոհերի հիշատակին: Նրանք նաեւ նշել են, որ եթե ժամանակին ճանաչվեր եւ դատապարտվեր Հայոց ցեղասպանությունը, միգուցե այսօր տեղի չունենար եզդիների ցեղասպանությունը:
Ողջունելով հյուրերին Հայաստանում՝ Շիրակ Թորոսյանը երախտագիտություն է հայտնել իրաքցի եզդիներին այս օրերին հայ ժողովրդի կողքին լինելու եւ Մեծ եղեռնի 100-ամյա տարելիցի միջոցառումներին մասնակցելու համար: Պատգամավորը շնորհակալություն է հայտնել վաղը եզդիների կողմից Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշակոթողի բացման կապակցությամբ: Ըստ Շիրակ Թորոսյանի՝ հայերը եւ եզդիները հազարամյա բարեկամներ են, անցել են նույն դժվարությունների միջով եւ ունեցել են նույն պատմական խնդիրները: «Հայ ժողովրդի եւ հայոց պետության ամենադժվարին պահերին եզդիները եղել են մեր կողքին, մասնակցել են արցախյան ազատամարտին»,-ասել է ԱԺ պատգամավորը: Բանախոսը ուրախությամբ փաստել է այն հանգամանքը, որ եզդի ժողովրդի մի հատվածի համար Հայաստանը եղել է հայրենիք եւ այսօր էլ այն շարունակում է լինել: Նշվել է, որ այսօր ավելի քան 30 հազար եզդիներ են ապրում Հայաստանում, ովքեր իրենց լավ վարքագծով վայելում են հայ ժողովրդի սերն ու հարգանքը:
Ըստ Շիրակ Թորոսյանի՝ հայ ժողովուրդը տեղյակ է եւ կիսում է եզդի ժողովրդի ցավը՝ կապված ահաբեկչական կազմավորումների կողմից Իրաքի եզդի ժողովրդի նկատմամբ կիրառված դաժան ու բարբարոս վերաբերմունքի հետ: Այս համատեքստում պատգամավորը վստահեցրել է, որ Հայաստանը եզդի ժողովրդի կողքին է եւ որպես ցեղասպանված ժողովուրդ պատրաստ է իր հնարավորությունների շրջանակում ամեն ինչ անել՝ կանխելու այլ ցեղասպանություններ:
Հյուրերը կարծիք են հայտնել, որ Երեւանում բացվող հուշարձանը եւս մեկ անգամ վկայում է երկու ժողովուրդների բարեկամության մասին: Նշենք, որ հյուրերը եղել են Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրում:

20 апреля член Постоянной комиссии НС по внешним сношениям Ш.Торосян встретился с председателем национального объединения езидов “Медиа-Шангал” Амо Шарояном, депутатом Камчатской области РФ Рашидом Шамояном, членом парламента Курдской Автономной Республики Шех Шамо Шехо, председателем “Фонда помощи езидам всего мира”  Лусик Усоян и губернатором Шангала Майсаром Хаджи Салихом.
Гости отметили, что   прибыли в Армению для участия в мероприятиях к 100-й годовщине Геноцида армян и чтобы отдать дань уважения памяти безвинных жертв армянского народа. Они также заметили, что если бы в свое время Геноцид армян был бы признан и осужден, возможно, сегодня не   произошло бы и геноцида езидов.
Приветствуя гостей в Армении, Ш.Торосян выразил признательность иракским езидам за поддержку в эти дни армянского народа и участие в мероприятиях к 100-й годовщине Геноцида армян. Депутат поблагодарил за открытие завтра памятника жертвам Геноцида армян от имени езидов. По Торосяну, армяне и езиды – “тысячелетние друзья”, прошли через те же трудности и сталкивались с теми же историческими проблемами. “В сложнейшие периоды армянского народа и армянской государственности езиды были рядом с нами, участвовали в арцахской освободительной борьбе”, - подчеркнул депутат НС. Он с удовлетворением отметил, что для части езидского народа Армения была   и сегодня продолжает быть родиной, и констатировал: ныне более 30 тысяч езидов живут в Армении, пользуясь любовью и уважением армянского народа.
По Торосяну, армянский народ в курсе жестокого и варварского отношения террористических организаций   к иракским езидам и разделяет боль езидского народа. В этом контексте депутат заверил, что Армения рядом с езидским народом и, как переживший геноцид народ, готова в рамках своих возможностей сделать все для предотвращения других геноцидов.
Гости выразили мнение, что открывающийся в Ереване от имени езидов памятник еще раз свидетельствует о дружбе двух народов. Езидские гости также побывали на мемориале Геноцида армян.