ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ Շիրակ Թորոսյանը ապրիլի 20-ին հանդիպել է «Մեդիա-Շանգալ» եզդիների ազգային միավորում ՀԿ նախագահ Ամո Շարոյանի, ՌԴ-ի Կամչատկայի մարզի պատգամավոր Ռաշիդ Շամոյանի, Քրդստանի Ինքնավար Հանրապետության խորհրդարանի անդամ Շեխ Շամո Շեխոյի, «Ամբողջ աշխարհի եզդիների օգնության ֆոնդի» նախագահ Լյուսյա Ուսոյանի եւ Շանգալի նահանգապետ Մայսար Խաջի Սալիխի հետ:
Հյուրերը նշել են, որ եկել են Հայաստան՝ մասնակցելու Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին եւ իրենց հարգանքի տուրքը մատուցելու հայ ժողովրդի անմեղ զոհերի հիշատակին: Նրանք նաեւ նշել են, որ եթե ժամանակին ճանաչվեր եւ դատապարտվեր Հայոց ցեղասպանությունը, միգուցե այսօր տեղի չունենար եզդիների ցեղասպանությունը:
Ողջունելով հյուրերին Հայաստանում՝ Շիրակ Թորոսյանը երախտագիտություն է հայտնել իրաքցի եզդիներին այս օրերին հայ ժողովրդի կողքին լինելու եւ Մեծ եղեռնի 100-ամյա տարելիցի միջոցառումներին մասնակցելու համար: Պատգամավորը շնորհակալություն է հայտնել վաղը եզդիների կողմից Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշակոթողի բացման կապակցությամբ: Ըստ Շիրակ Թորոսյանի՝ հայերը եւ եզդիները հազարամյա բարեկամներ են, անցել են նույն դժվարությունների միջով եւ ունեցել են նույն պատմական խնդիրները: «Հայ ժողովրդի եւ հայոց պետության ամենադժվարին պահերին եզդիները եղել են մեր կողքին, մասնակցել են արցախյան ազատամարտին»,-ասել է ԱԺ պատգամավորը: Բանախոսը ուրախությամբ փաստել է այն հանգամանքը, որ եզդի ժողովրդի մի հատվածի համար Հայաստանը եղել է հայրենիք եւ այսօր էլ այն շարունակում է լինել: Նշվել է, որ այսօր ավելի քան 30 հազար եզդիներ են ապրում Հայաստանում, ովքեր իրենց լավ վարքագծով վայելում են հայ ժողովրդի սերն ու հարգանքը:
Ըստ Շիրակ Թորոսյանի՝ հայ ժողովուրդը տեղյակ է եւ կիսում է եզդի ժողովրդի ցավը՝ կապված ահաբեկչական կազմավորումների կողմից Իրաքի եզդի ժողովրդի նկատմամբ կիրառված դաժան ու բարբարոս վերաբերմունքի հետ: Այս համատեքստում պատգամավորը վստահեցրել է, որ Հայաստանը եզդի ժողովրդի կողքին է եւ որպես ցեղասպանված ժողովուրդ պատրաստ է իր հնարավորությունների շրջանակում ամեն ինչ անել՝ կանխելու այլ ցեղասպանություններ:
Հյուրերը կարծիք են հայտնել, որ Երեւանում բացվող հուշարձանը եւս մեկ անգամ վկայում է երկու ժողովուրդների բարեկամության մասին: Նշենք, որ հյուրերը եղել են Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրում:

On April 20 the member of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Shirak Torosyan met with the Chairman of the NGO Media-Shangal Yezidi National Union Amo Sharoyan, the deputy of the RF Kamchatka region Rashid Shamoyan, the MP of Kurdistan Autonomous Republic Shekh Shamo Shekho, the Chairperson of the Aid Fund of the Yezidis of the Whole World Lucia Usoyan and the Governor of Shangal Maysar Khaji Salikh.
The guests noted that they came to Armenia to take part in the events of the Armenian Genocide Centennial and to pay their tribute to the memory of the Armenian people’s innocent victims. They also stated that if before the Armenian genocide was recognized and condemned, perhaps, today the Yezidis’ genocide would not happen.
Welcoming the guests in Armenia Shirak Torosyan expressed his gratitude to the Iraqi Yezidis for being next to the Armenian people during these days and taking part in the events of the Armenian genocide Centennial. The deputy thanked them for the opening of the monument dedicated to the memory of the Armenian Genocide victims by the Yezidis. According to Shirak Torosyan, the Armenians and the Yezidis have been friends through centuries, have passed through the same hardships and have had the same problems. “At the most difficult moments of the Armenian people and the Armenian state the Yezidis were next to us, took part in the Artsakh freedom fighting,” the NA deputy said. The speaker has gladly documented the fact that for a part of the Yezidi people Armenia has been a motherland, and today it continues to be. It has been noted that today, more than 30.000 Yezidis live in Armenia, who with their behaviour, enjoy the Armenians’ love and respect.
According to Shirak Torosyan, the Armenian people are aware of and share the Yezidi people’s pain connected with the severe and barbarous attitude towards the Yezidi people of Iraq by the terrorist groups. In this context, the deputy has assured that Armenia is next to the Yezidi people and as a nation undergone through genocide, is ready to do utmost to prevent genocide within the limits of its possibilities.
The guests have opined that the monument opened in Yerevan once again witness to the two peoples’ friendship. Let us note the guests have been to the Armenian Genocide Memorial Complex.